Турция се стреми да използва изкуствен интелект за борба с укриването на данъци, като се присъединява към страни като Италия и САЩ в използването на модерни технологии за ограничаване на случаите на данъчни измами.
Мехмет Шимшек, министърът на финансите на страната, заяви, че Турция ще използва все повече алгоритми и изкуствен интелект в одитирането на компаниите.
Усъвършенстваните технологии биха могли да помогнат на властите в откриването на неправомерни действия, тъй като над половината от турските компании отчитат или явни загуби, или минимални печалби.
Според Симсек в сравнение с останалите 37 държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Турция изостава значително по отношение на събирането на данъци като процент от икономическото производство.
Освен това министърът популяризира нов законопроект, който предлага въвеждането на допълнителни данъци, които според него са от съществено значение за поддържане на финансовата стабилност на страната след миналогодишните опустошителни земетресения.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).