В последно време компанията Nvidia се фокусира предимно върху AI хардуера за центрове за данни, а другите сегменти стават по-малко значими.
През първото тримесечие продажбите, свързани с центровете за данни съставляваха 87% от приходите на компанията, които се равняват на $26 милиарда, докато сегментът на игрите и персоналните компютри, включително платформите за добив на криптовалути, спадна до едва 10%.
Тази липса на диверсификация може да стане по-ясно изразена, тъй като сегментът на центровете за данни изпреварва другите бизнес области. Това прави Nvidia уязвима към потенциални забавяния в търсенето на чипове за сектора на изкуствения интелект (AI), което представлява значителен риск през следващото десетилетие.
Дори ако индустрията на генеративния изкуствен интелект достигне високите очаквания на анализаторите, съществува риск от излишък на чиповете. Центровете за данни може да се запасят с графични процесори, което ще намали необходимостта от чести обновявания и вероятно ще доведе до намаляване на цените на новите чипове и маржовете, подобно на предишните цикли при Nvidia.
Въпреки тези рискове, компанията има опит в изобретяването на нови технологии. Неочаквано преминавайки от производител на чипове за видеоигри към лидер в добива на криптовалути и генеративния изкуствен интелект, Nvidia може да открие нови пазари като технологиите за самоуправляващи се автомобили, роботиката или автоматизацията на складове, които да стимулират бъдещия ѝ растеж и да разнообразят клиентската ѝ база.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.