Известната руска хакерска група LockBit твърди, че е пробила сигурността на Федералния резерв на САЩ.
Киберпрестъпниците предполагаемо са получили 33 терабайта чувствителна банкова информация, която включва лични финансови данни на американци. LockBit иска откуп, за да предотврати разкриването на тези данни.
Групата постави ултиматум, в който се посочва, че Федералният резерв има 48 часа, за да договори плащане или поверителната информация на ще бъде разкрита. Те разкритикуваха настоящия преговарящ и предложиха да се наеме нов, който да разбира по-добре стойността на компрометираните данни.
Федералният резерв все още не е коментирал тези твърдения и не е потвърдил какъвто и да е пробив в сигурността. Междувременно експертите по сигурността остават скептични и очакват LockBit да предостави конкретни доказателства за предполагаемия хак.
LockBit има опит в извършването на значителни кибератаки срещу финансови институции, правителства и други организации. В отговор на продължаващата им заплаха Държавният департамент на САЩ предложи награда в размер до $15 милиона за информация, която да доведе до залавянето и осъждането на лицата, участващи в операциите на LockBit.
Групата е отговорна за над 2000 атаки от януари 2020 г. насам, които са довели до значителни финансови загуби и оперативни смущения в световен мащаб, като са платени откупи за над $144 милиона.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.