В петък Министерството на финансите на САЩ предложи ново правило за наблюдение и ограничаване на критични американски инвестиции в Китай, насочено към сектори като изкуствения интелект, компютърните процесори и квантовите изчисления.
Този ход е в съответствие с изпълнителната заповед на президента Байдън от август, която се фокусира върху държави, пораждащи безпокойство, включително Китай, Хонконг и Макао.
Целта е да се предотврати увеличаването на военните и наблюдателните способности на Китай със средства на САЩ. Помощник-секретарят на Министерството на финансите Пол Розен подчерта, че това правило защитава националната сигурност чрез ограничаване на инвестициите в чувствителни технологии.
Администрацията на Байдън също така наложи мита върху китайските електромобили, соларни клетки и батерии.
Въпреки тези мерки министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че САЩ не възнамеряват да се „отделят“ от Китай, въпреки че напрежението остава високо. Министерството на финансите търси публични коментари по правилото до август 2024 г., след което то ще бъде финализирано.
Освен това президентът Байдън неотдавна закри подкрепяна от Китай фирма за добив на криптовалути в близост до ядрена база в Уайоминг поради рискове за сигурността. Сенатор Боб Кейси подчерта опасностите, свързани с инвестициите на САЩ в китайските сектори на изкуствения интелект и полупроводниците.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.