Въпреки десетилетието на политическо напрежение Китай, член на БРИКС, значително увеличава търговията си с Австралия.
Последните данни разкриват, че търговските отношения между Австралия и Китай са достигнали $145 милиарда през 2023 г., отбелязвайки първото увеличение след Ковид пандемията.
Подновеният ръст на търговията между двете страни подчертава възстановяването след предишните спадове, което се дължи главно на търсенето на желязна руда.
Най-големият износ към Австралия от Китай е желязната руда, а цените на метала се покачват след възстановяването на услугите в сектора на пътуванията и туризма.
Дипломатическите отношения между страните бяха доста напрегнати, след като през 2020 г. Пекин въведе наказателни мита, санкции и неофициални забрани за австралийски стоки на стойност около 20 милиарда австралийски долара, включително въглища, ечемик и вино, задържайки австралийски граждани.
Китай въведе митата в отговор на призива на тогавашния министър-председател на Австралия Скот Морисън за публично разследване на произхода на Ковид-19 и след като страната стана първата държава в света, която забрани на китайските доставчици, включително Huawei, да работят в нейната 5G телекомуникационна мрежа.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.