През последните две години по-високите лихвени проценти оказаха значително влияние върху акциите, криптовалутите и суровините като петрола.
Очакването за по-високи лихвени проценти оказва ефект върху пазарите за повече от две години, като в средата на 2023 г. достига до ключов момент. Федералният резерв ги запази стабилни на осем от последните си девет заседания, включително и по време на това, което се проведе на 12 юни, след като през последния икономически цикъл ги повиши 11 пъти.
Понастоящем малко анализатори се съмняват, че лихвите ще започнат да спадат, докато инфлацията, която през май възлезе на 3.3%, продължава да бъде овладявана. Основните класове активи реагираха по различен начин на по-високите лихвени проценти.
Цените на криптовалутите спаднаха заедно с други високорискови активи, докато много суровини, включително петролът, се повишиха в началото на 2022 г., макар че тези скокове бяха краткотрайни. Тъй като увеличението на лихвения процент по фондовете на Федералния резерв се забави, а след това спря през 2023 г., изглежда, че и петролът, и криптовалутите се стабилизираха.
Освен това стойностите на криптовалутите спаднаха заедно с други рискови активи, когато Федералният резерв обяви намерението си да повиши лихвените проценти през ноември 2021 г. и през цялата 2022 г.
Въпреки това нестабилността в банковия сектор накара много търговци да се обърнат към тях, вярвайки, че бъдещите увеличения на лихвите ще бъдат по-малко агресивни. Тъй като лихвените проценти по 10-годишните държавните облигации достигнаха своя връх през октомври 2023 г. и впоследствие спаднаха, по-рисковите активи поскъпнаха.
Големите инвеститори постоянно увеличават лонг позициите си в няколко пренебрегвани алткойна, което сигнализира за потенциална фаза на натрупване в ранен етап.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
Цената на Solana се бори да пробие над 50-дневната пълзяща средна близо до $154, като се сблъсква с повторно отхвърляне.