В разследването се разглеждат търговските и инвестиционните дейности на Jump на пазара на криптовалути.
Важно е да се уточни, че това разследване не предполага никакви нарушения от страна на Jump.
През последните три години Jump се сблъска със сериозни затруднения. Известна със своята алгоритмична търговия, фирмата се превърна в значим играч на крипто пазара, предлагайки услуги за маркет мейкинг и инвестирайки в множество крипто проекти. Независимо от това, няколко високопрофилни инцидента опетниха репутацията на компанията.
Jump Crypto официално стартира през септември 2021 г., като за президент бе назначен Канав Кария, бивш стажант на Jump Trading Group. Фирмата бързо се издигна до водещ маркет мейкър, осигурявайки ликвидност за нови токени и правейки значителни инвестиции в сектора. Jump също така разработи значими проекти като Wormhole, Pyth и Firedancer чрез своя инкубационен и инженерен клон.
Скоро след това обаче операциите на Jump се сблъскаха с големи предизвикателства. През 2022 г. платформата Wormhole претърпя хакерска атака, довела до загубата на $325 милиона. а Jump компенсира инвеститорите, демонстрирайки значителния си финансов капацитет. По-късно същата година сривът на борсата FTX, където Jump бе основен участник, доведе до загуби за фирмата в размер на близо $300 милиона.
Допълнителни противоречия се появиха през февруари 2023 г., когато Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC) заведе дело срещу Terraform Labs и нейния основател До Куон, обвинявайки ги в измама, свързана със стабилната монета TerraUSD.
Jump е посочена като фирма, която дискретно е помогнала за поддържането на фиксирания курс на TerraUSD по време на кризата през 2021 г., въпреки че срещу нея не са повдигнати обвинения.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.