Неотдавнашен случай, свързан с намиращата се в китай Bank of Huludao, разкри сложна схема за присвояване и пране на пари, осъществена от двама бивши ръководители с помощта на криптовалута.
Скандалът, който включва незаконен трансфер на 1.8 милиарда юана (около $248 милиона), извади наяве сериозни уязвимости във финансовите институции.
Според доклади на National Business Daily предишните ръководители Ли Юлин и Ли Сяодун са отклонили средства, предназначени за ликвидиране на лоши дългове. Те са ги обменяли в чуждестранна валута и насочвали към сметки на контролирани от тях дружества в Хонконг. След това тези пари са били инвестирани в криптовалути чрез платформи като WeChat или групи като „Longmen Inn“.
По-късно тези дигитални активи са били продадени в чужбина, след което приходите от тях са били изпирани чрез транзакции в щатски долари обратно към някои хонконгски банкови сметки, използвайки регулаторни вратички, приложими за криптовалутите.
Съдебното производство вече е започнало, тъй като един от съучастниците на име Чен е получил присъда в размер от над две години лишаване от свобода и глоба за изпиране на част от откраднатата сума.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.