В нов доклад на Световния съвет по златото се посочва, че централните банки очакват световните златни резерви да се увеличат през следващата година на фона на нарастващия песимизъм по отношение на щатския долар.
Проучването разкрива, че над 80% от респондентите очакват увеличение на световните запаси от злато. Освен това според информацията приблизително 30% от централните банки, включително 13% от развитите икономики, планират да увеличат златните си резерви през следващата година.
Банките от развиващите се пазари запазиха положителната си нагласа за бъдещето на златото в резервите, но сега към тях се присъединиха 57% от централните банки на развитите икономики, в сравнение с 38% през 2023 г.
В същото време развитите икономики станаха все по-песимистични по отношение на перспективите за дела на щатския долар в световните резерви – 56% от тях смятат, че този дял ще намалее спрямо 46% година по-рано. Близо две трети от централните банки на страните с възникващи пазари споделят същото мнение.
Подновеният им фокус върху златото се дължи на следните причини: управление на риска, планиране на непредвидени ситуации при политически и икономически сътресения, използване на дългосрочната му стойност, ефективност при извънредни ситуации и като част от диверсификацията на портфейла.
През последните няколко години централните банки извършиха големи покупки на злато. Например през 2023 г. те възлизат на 1,037 тона, което е на второ място в списъка след тези от 2022 г. – 1,082 тона.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.