Турция се стреми да повиши данъците като част от усилията си да се възстанови от бюджетните ограничения, произтичащи от земетресенията, които засегнаха страната през 2023 г., посочва Bloomberg.
Съответно това предложение ще донесе на Турция допълнителни приходи в размер на около $7 милиарда според информацията.
В отговор на тези земетресения и разходите, направени по време на изборите, турското Министерство на финансите предложи този закон поради непланираното увеличаване на разходите, което доведе до 6,4% дефицит спрямо БВП (брутния вътрешен продукт).
Докладът очертава три основни препоръки, сред които облагане с 15% на мултинационалните компании, които печелят пари на територията на Турция; налагане на минимално задължение за корпоративен данък върху печалбите, генерирани от инвестиционни тръстове за недвижими имоти чрез продажби или наеми и въвеждане на данък върху транзакциите на стойност 0.03% за всички сделки с дигитални активи.
Ако бъде приет, този план ще представлява най-голямата данъчна реформа в Турция от 1999 г. насам.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.