Китай, който е член на БРИКС, неотдавна улесни големи продажби на суров петрол от страна на ръководеното от талибаните правителство на Афганистан.
Според говорителя на талибаните само за 10 дни страната е продала суров петрол на стойност $80 милиона. Миналата година инвестицията на Китай в размер на $49 милиона чрез CAPEIC помогна на страната да произвежда около 8,000 барела дневно.
Режимът на талибаните активно се опитва да увеличи капацитета си за производство на суров петрол. Поради това те очакват да печелят по $500 милиона годишно в резултат на пробиването на нови петролни кладенци, финансирани от китайците. В афганистанския басейн Аму Даря има големи количества от 962 милиарда кубически фута природен газ и 52.025 милиарда барела суров петрол.
Стратегическото партньорство на Китай с талибанските режими е продиктувано от други, много по-широки цели. Смята се, че Китай се стреми да балансира глобалната доминация на щатския долар в петролния сектор, като помогне на Афганистан да се превърне във водещ играч на този пазар, увеличавайки своя дял на световните енергийни пазари като цяло.
Това се вписва в стремежа на страните от БРИКС да разширят влиянието си върху различни сектори и региони.
Страната от БРИКС подпомага консервативното правителство на талибаните в Афганистан, за да се превърне в нов конкурент в световния сектор на суровия петрол. Китайската компания Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Co (CAPEIC) подписа 25-годишно споразумение с талибаните за инвестиции в суров петрол. В договора се посочва, че до 2026 г. Китай, член на БРИКС, ще инвестира $540 милиона, за да помогне на талибаните да увеличат добива на суров петрол.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.