Общото мнение на експертната общност е, че ОПЕК+ може да не успее да поддържа цените на петрола на пазара, като контролира производството си, тъй като Международната агенция по енергетика (IEA) прогнозира завишено световното предлагане.
Те твърдят, че увеличаването на производството на суров петрол от страни като Съединените щати само по себе си ще доведе до прекомерно предлагане в световен мащаб, което може да понижи цените – както по време на Ковид пандемията.
Освен това агенцията смята, че глобалното търсене на петрол може постепенно да се забави през следващите години, тъй като все повече хора преминават към електрически превозни средства и чиста енергия.
Въпреки че ОПЕК+ удължи съкращенията до 2025 г., цените на петрола все още падат напоследък. Изглежда, че фактори като процъфтяващото шистово производство в САЩ и опасенията за слабото търсене в големи икономики като Китай оказват влияние върху пазара.
Международната агенция по енергетика прогнозира дневен излишък от 8 милиона барела до 2030 г, което може да повлияе на плановете на ОПЕК+.
IEA смята, че ако се стигне до това изобилие в предлагането, цените отново ще тръгнат надолу, поради което усилията на ОПЕК+ ще останат незабелязани.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.