Пазарите на криптовалути първоначално скочиха поради окуражаващите данни за CPI, но това беше краткотрайна печалба в резултат решението на FOMC за референтната лихва.
Въз основа на данни Coinglass, ликвидациите на шортове достигнаха общо $25.77 милиона или най-високата стойност от 6 юни насам, като открития интерес в момента е на пик от $36 милиарда.
IntoTheBlock също отчете 19% увеличение на обема на големите транзакции и 4% увеличение на активните Биткойн адреси.
Увеличаването на инфлацията и фактът, че FOMC се ангажира само с едно намаление на лихвения процент до края на 2024 г., бяха причините за ралито на Биткойн. Обратното на това покачване можеше да се види, след като бяха взети решенията на FOMC за лихвените проценти и прогнозата за само едно намаление през 2024 г.
Малко след като Фед взе своето решение, цената на Биткойн падна до около $67,500, заличавайки голяма част от днешните печалби.
Въпреки това, към момента на писане на статията флагманската криптовалута показва признаци на възстановяване като отново се върна над $68,000.
На 13 юли Биткойн достигна нов исторически връх над $119,000, като продължи бичия си импулс благодарение на институционалното натрупване, намаляващите валутни резерви и техническите модели за пробив.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.