Високите лихвени проценти, които се намират на ниво от 5.5%, определени от Федералния резерв (Фед), станаха повод за безпокойство.
Някои американски сенатори, като Елизабет Уорън, Джаки Росен и Джон Хикенлупър, изпратиха писмо до председателя на Фед Джером Пауъл с искане за намаляването им.
Те смятат, че тези високи лихвени проценти затрудняват живота на работещите американци, като увеличават разходите за неща като жилища и застраховки на автомобили.
Сенатор Уорън изтъкна, че Европейската централна банка наскоро е намалила лихвите от 4% на 3.75 %. Тя заяви, че увеличаващата се разлика между лихвите в САЩ и Европа засилва финансовия стрес. Сенаторите смятат, че политиката на Фед всъщност работи срещу понижаването на инфлацията, като повишава разходите за жилища и автомобилни застраховки – две големи части от инфлацията.
От март 2022 г. насам Фед е повишил лихвените проценти единадесет пъти до най-високото им равнище от над двадесет години насам. Въпреки призивите на икономисти и законодатели за намаляването им, Фед не предприема действия. Това кара хората да се притесняват все повече за икономически трудности. Сенаторите твърдят, че високите лихвите по ипотечните кредити обезкуражават продажбите на жилища и поддържа цените нагоре. По-ниските лихвени проценти по ипотечните кредити биха могли да увеличат предлагането на жилища, да намалят цените, да облекчат разходите за наем и да увеличат броя на собствениците на жилища.
Те твърдят още, че причина за рязкото покачване на цените на автомобилните застраховки са фактори като недостиг на механици, по-тежки произшествия, последици от изменението на климата и сложни ремонти на автомобилите. Според тях високите лихвени проценти не помагат за решаването на тези проблеми.
Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.