Руски изследователски кораб откри големи запаси от петрол откритие в море Уедъл в Антарктика, което се намира в териториалните води на Обединеното кралство съгласно териториалните претенции на Обединеното кралство за антарктическия регион.
Смята се, че тези запаси съдържат около 200 милиарда барела нефтен еквивалент или приблизително 10 пъти повече от общия добив на нефт в Северно море през последните петдесет години.
Анна Флек от Statista обаче заяви, че топлинните източници в Антарктида могат да идват само от въглеводороди и е забранено да се правят сондажи за тях.
Това разбиране е резултат от подписването на Договора за Антарктида през 1959 г. и който е приложен през 1961 г. Договорът запазва континента за съгласувани и мирни цели и не трябва да бъде място или предмет на конфликти. Поради това Антарктида се използва главно за провеждане на научни дейности, по-точно за климатични промени.
В резултат на руското откритие в главите на учените започва да се появяват много въпроси, като например кой има най-големите петролни резерви?
Както показва графиката по-долу, базирана на последния годишен доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), размерът на откритите в Антарктида петролни запаси е значителен.
Всъщност, с оценени доказани запаси от суров петрол в размер на 511 милиарда барела, този район се нарежда на втора позиция в света, веднага след Близкия изток, който през 2022 г. е имал доказани запаси от над 871 милиарда барела. Тази цифра е и почти два пъти по-голяма от отчетените резерви на Саудитска Арабия, въпреки че според последната оценка те са малко по-ниски – 265.5 милиарда. На второ място се нарежда Латинска Америка с 331 милиарда барела, следвана от Африка с 119 милиарда барела.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.