Преди повече от четири години правителството на САЩ започна да раздава стимулиращи чекове на гражданите, засегнати от икономическото въздействие на Ковид пандемията и свързаните с нея ограничения. Инвестирането на тези средства в различни активи, включително злато, бе популярен избор.
Вътрешната данъчна служба на САЩ (IRS) инициира първия кръг на финансовата помощ, известна като плащания за икономическо въздействие, съгласно Закона за помощ, облекчение и икономическа сигурност при коронавируси (CARES), в размер на $1,200 на физическо лице (плюс $500 на дете), считано от средата на април 2020 г.
За тези, които са избрали да инвестират своя стимулиращ чек в злато по това време, решението се е оказало умерено печелившо. Оттогава цената на златото се повиши значително, като неотдавна достигна исторически връх (ATH).
По-конкретно, инвестиция от $1,200 в злато на 18 април 2020 г., когато цената му е била $1,710.14 за тройунция, или $54,982.12 за килограм, сега би струвала приблизително $1,608 (около 34% повишение) спрямо цената към 8 юни от $2,293 за тройунция. Това представлява прилична печалба за тези, които са решили да продават на днешните цени.
Икономистът и любител на златото Питър Шиф посочи, че златото е поевтиняло с над $40 след новината, че Китай не е закупил никакво злато през май за първи път от 18 месеца.
Шиф твърди, че това може да се разглежда като бичи индикатор, тъй като предполага, че златото е достигнало нови рекордни стойности без подкрепа от страна на Китай.
В обобщение, инвестирането в злато, когато правителството на САЩ започна да издава стимулиращи чекове на стойност $,200 през 2020 г., би било умерено печелившо решение, тъй като оттогава стойността на златото се е увеличила с над 36%. Показателите сочат, че възходящата траектория на златото може да продължи.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.