В четвъртък цените на петрола продължиха да се покачват, подкрепени от нарастващите очаквания за намаляване на лихвените проценти през септември от Федералния резерв на САЩ.
Фючърсите на суровия петрол тип „Brent“ поскъпнаха с 0.37% до $78.78 за барел, а фючърсите на американския суров петрол тип „West Texas Intermediate (WTI)“ – с 0.42% до $74.49.
Оптимизмът около потенциалното намаляване на лихвените проценти компенсира опасенията, породени от решението на ОПЕК+ да увеличи предлагането на петрол и от по-високите запаси в САЩ. Въпреки неотдавнашния спад на цените на петрола, при който бенчмарковете се понижиха с близо $8 за барел за пет сесии, в сряда се наблюдаваше възстановяване с над 1%.
Възможността за намаляване на лихвените проценти на Фед се подкрепя от мнозинството икономисти, които предвиждат това да стане през септември. По-ниските лихвени проценти обикновено стимулират икономическата активност, което може да доведе до повишаване на търсенето на петрол.
Цените все пак се насочиха към седмичен спад от около 3%, натежали от последното решение за доставките от ОПЕК+, която обединява членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците им.
В неделя групата се съгласи да удължи повечето от своите съкращения на добива на петрол до 2025 г., но остави възможност доброволните съкращения от осем членове да бъдат постепенно прекратени, като се започне от октомври.
Мечите настроения се запазват поради очакванията за по-слабо търсене на фона на натрупването на запаси. Саудитска Арабия реагира на понижаващите се референтни стойности на суровия петрол и намаляващите маржове на печалба за азиатските рафинерии, като намали официалните си продажни цени на суровия петрол за юли.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.