Към момента на писане на статията цената на Биткойна (BTC) се колебае около $67,600, което с около $3,000 под стойността на актива на 28 май.
Въпреки това май беше силен за Биткойн, който регистрира печалба от 19% на месечните графики, но 2% спад за седмицата. Според някои експерти обаче, има външни фактори, които могат да повлияят на движението на актива.
Икономическите данни за САЩ например продължиха да имат характер на стагфлация, като основният PCE ценови индекс за април нарасна с 2.8% на годишна база, което съответства на очакванията и е със същия темп като предходния месец.
Чикагският индекс на мениджърите по поръчките (PMI) през май спадна до 35.4 при очаквания за 41 и 37.9 през април.
Пазарът на облигации се повиши след новината, като доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи с 5.5 базисни пункта до 4.50%.
Смята се, че следващата седмица би трябвало да внесе малко повече яснота в икономическата картина на САЩ благодарение на националния PMI доклад, който се очаква да бъде публикуван в понеделник и националния доклад за заетостта, очакван в петък.
Потвърждението за смекчаване на икономическите условия, а заедно с това и подобрените перспективи за по-ниски лихвени проценти, може да се окаже катализатор за опита на Биткойн да пробие историческия си връх над $73,800, поставен през март. Силните икономически данни обаче биха могли да означават повторна проверка на дъната от май.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.
През 2024 г. Биткойн се издигна до нови висоти, но вълнението, което някога съпътстваше тези важни събития, липсва. Сегашният пазар се усеща предимно умерен – повече спокойствие, отколкото хаос.
Оклахома взе решение, след като внимателно анализира предложението за Биткойн резерв в Щатския сенат.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.