Габор Гурбач, стратегически съветник в Tether предположи, че криптовалути като Биткойн могат да предоставят по-ефективно решение за управление на националните резерви.
Той подчерта, че Биткойн е лесен за прехвърляне и съхранение в сравнение с логистичните трудности на физическото злато. Дигиталният характер на Биткойн го прави по-малко податлив на геополитическите рискове, които могат да усложнят традиционните финансови операции.
Дискусията за ролята на Биткойн се простира отвъд логистиката. Позатият привърженик на Биткойн Майкъл Сейлър, бивш главен изпълнителен директор на MicroStrategy, описа Биткойн като трансформационен актив за съвременното управление на финансите.
Той вярва, че Биткойн може да отслаби традиционните фиатни валути и да овласти хората, като преразпредели финансовата власт от централизираните институции.
Сайлър и други поддръжници твърдят, че Биткойн насърчава индивидуалната автономия, неприкосновеността на личния живот и свободата, позиционирайки го като инструмент за коригиране на системните финансови проблеми. Сайлър си представя Биткойн като „вирус на свободата„, който може да повиши финансовата независимост и интегритета на гражданите на света.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.