Зелените пари са подложени на конкуренция от страна на постоянно развиващия се наратив за многополюсни валути.
След като някои страни от БРИКС се отказаха официално от щатския долар в търговията, изглежда, че се очертава нов световен ред, в който местните валути се борят за власт.
Към опашката се присъединяват и най-новите членове на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) – солидният пакт на десетте държави, които могат да затруднят някои от перспективите пред щатския долар, ако решат да обединят усилията си с водещите световни съюзници.
Десетте държави от АСЕАН, които биха могли да се обединят с основните световни съюзници, за да оспорят мисията на САЩ за доларова хегемония, допълнително подхранват това схващане.
Дискусията за многополюсния свят продължава да се разраства, поради което ръководената от АСЕАН Азиатска търговска общност уж се стреми с всички сили да намали зависимостта си от обичайните търговски валути – USD/JPY/EUR/GBP.
Десетте водещи американски сектора, които могат да усетят съкрушителния натиск ако американската валута загуби силата си страна сред държавите от АСЕАН, са:
финансови услуги, търговия, производство, туризъм, технологии, селско стопанство, енергетика, търговия на дребно, транспорт и недвижими имоти.
Очевидното движение към многополюсна валутна система, при която страните от АСЕАН активно се опитват да намалят зависимостта си от щатския долар може да причини дългосрочни последици и за други сектори на икономиката.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.