През втората половина на 2023 г. Китай се освободи от още $21 милиарда в американски държавни ценни книжа и облигации от спонсорирани от правителството на САЩ агенции, което доведе до обща продажба на $74 милиарда за период от седем месеца.
Този значителен ход отразява намаляващото доверие на страните от БРИКС в притежаването на американски държавни ценни книжа, особено след като държавният дълг на Америка нарасна до над $34.5 трилиона.
Тъй като държавите от БРИКС се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар, непрекъснатата продажба на американски държавни ценни книжа поражда значителни опасения за американската икономика. Финансовата система на САЩ зависи в голяма степен от притока на чуждестранни инвестиции.
Решителните усилия на Китай и партньорите му от БРИКС за прекъсване на финансовите връзки могат да изострят икономическите предизвикателства, тъй като нововъзникващите икономики проявяват все по-голямо нежелание да инвестират в американски дълг.
Икономическият съюз БРИКС превърна в свой приоритет укрепването на търговските отношения с европейските държави – стратегия, която би могла допълнително да отслаби господстващото положение на щатския долар. Напоследък Китай се фокусира върху стимулирането на вътрешния си икономически растеж, което включва и укрепване на търговските връзки с европейските държави.
Президентът Си Дзинпин провежда срещи с ръководители на държавни предприятия и чуждестранни инвеститори, като набляга на икономическия растеж и реформите като основни приоритети. Освен това той се ангажира с европейските лидери, за да насърчи по-силното китайско-европейско икономическо сътрудничество.
През последните години коалицията БРИКС отбеляза драматично нарастване на геополитическото си влияние и се готви да приеме пет нови държави членки на срещата на върха през август 2024 г. Много европейски държави желаят да разширят търговските си отношения с икономиките от БРИКС.
По-специално Франция поддържа силен дипломатически ангажимент с Китай, а след неотдавнашни посещения укрепи връзките си и със Сърбия и Унгария. Продуктивните дискусии в Будапеща, Белград и Брюксел подсказват, че плановете на Китай за по-задълбочена икономическа интеграция с Европа могат да наберат скорост в близко бъдеще.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.