Цените на петрола отбелязаха слабо движение в понеделник, като реализираха леки печалби на фона на слабата търговска активност, дължаща се на официалните празници във Великобритания и САЩ.
Това се случи след седмица, характеризираща се с несигурност по отношение на лихвените проценти в САЩ на фона на продължаващия инфлационен натиск.
Фючърсите с падеж през юли за петрола сорт Брент поскъпнаха с 21 цента до $82.33 за барел, а по-активният падеж за август – с 26 цента до $82.10. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) също отбелязаха скромно повишение от 23 цента, достигайки $77.95.
Миналата седмица петролът сорт Брент отбеляза спад от около 2%, докато петролът сорт WTI спадна с близо 3% след публикуването на протоколите от заседанието на Федералния резерв, които предполагат възможността за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти с цел борба с високата инфлация.
Вандана Хари, основател на доставчика на анализи Vanda Insights, отбеляза предпазливите настроения, преобладаващи на петролния пазар, тъй като инвеститорите продължават да преоценяват очакванията си относно позицията на Федералния резерв за паричната политика.
Последните икономически данни от западните икономики доведоха до разнопосочни очаквания относно корекциите на лихвените проценти. Докато Европейската централна банка се очаква да обмисли намаляване на лихвените проценти през юни, според анализатори на Bank of America инвеститорите очакват вероятност за трайно повишаване на лихвените проценти в САЩ.
Пазарните участници ще следят внимателно индекса на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ, чието публикуване е насрочено за 31 май, тъй като той служи като ключов индикатор за оценката на Федералния резерв на САЩ за инфлацията.
Освен това инвеститорите ще следят внимателно данните за инфлацията в Германия в сряда и показанията за еврозоната в петък за евентуални признаци за възможно понижение на европейските лихвени проценти, което търговците очакват през следващата седмица.
Очаква се и предстоящата среща на групата OPEC+, включваща Организацията на страните износителки на петрол (OPEC) и нейните съюзници, включително Русия. Според източници от OPEC+ онлайн срещата, насрочена за 2 юни, се очаква да доведе до удължаване на съкращенията на добива с общо 2.2 милиона барела дневно.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.