Цените на петрола се движат близо до най-ниските си нива от три месеца насам, тъй като търговците оценяват намалените геополитически рискове и признаците за достатъчно глобално предлагане преди предстоящата среща на ОPEC+.
Котировката на световния бенчмарк суров петрол тип „Брент“ е на ниво от 26 цента, като се доближава до меча структура на контанго, свидетелстваща за достатъчно предлагане в краткосрочен план. Въпреки че в петък и фючърсите върху сорта Брент и WTI отбелязаха ръст, те претърпяха седмичен спад от над 2%, достигайки най-ниските си нива от февруари насам.
Според Арне Льоман Расмусен, ръководител на изследователския отдел в A/S Global Risk Management, мечите пазарни настроения са повлияни от намаляващата геополитическа премия и опасенията за баланса между търсенето и предлагането. Трейдърите очакват повече яснота относно търсенето на горива, тъй като с празничния уикенд по случай Деня на възпоменанието започва пиковият шофьорски сезон в САЩ.
Въпреки неотдавнашните спадове, цената на суровия петрол тип Брент остава с около 7% по-висока за годината, подкрепена от съкращаването на производството от OPEC+ с 2 милиона барела на ден и продължаващите геополитически рискове. Въпреки това цените на петрола се понижиха от средата на април, тъй като конфликтите в Близкия изток не нарушиха значително доставките на суров петрол.
Заседанието на OPEC+ ще се проведе на 2 юни, ден по-късно от първоначално планираното, и се очаква да удължи съкращенията на добива до втората половина на 2024 г. Решението за провеждане на срещата онлайн предполага, че съкращаването на производството вероятно ще продължи, както отбеляза Виктор Катона, главен анализатор на суров петрол във фирмата за пазарни анализи Kpler Ltd.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.