Тази седмица Националната комисия по ценните книжа на Аржентина (CNV) потвърди, че обмисля да си сътрудничи със Салвадор в областта на използването на Биткойн.
Срещата се проведе в градската зала между аржентинските и салвадорските регулаторни органи, включително президентът Роберто Силва и вицепрезидентът Патрисия Боедо, които посетиха Салвадор Президентът подчерта, че Аржентина активно проучва и други нации и одобри напредъка на Салвадор в изработването на споразумения за сътрудничество.
Ходът на CNV би трябвало да е облекчение за Биткойн общността в Аржентина. въпреки приятелската позиция на президента Хавиер Милей към криптовалутите. Буенос Айрес е подложен на натиск от МВФ да регулира крипто борсите.
В резултат на това страната се превърна в дестинация за търговия и спекулации с криптовалути като е изправена пред остри икономически трудности, включително висока инфлация и обезценяване на валутата.
Страната започна да търгува с Биткойн през 2017 г. и приемането му рязко нарасна – хората вече го използват като ежедневна форма на плащане. Крипто предприемачите в Аржентина се разрастват, като измислят нови начини да посрещнат предизвикателствата на разрушената икономика.
Строгият контрол върху обменните курсове и капиталите доведе до рязко нарастване на използването на стабилни монети. Според доклад на Bitso 60% от всички транзакции с криптовалути в Аржентина се извършват чрез използването на стабилни монети като USDT или USDC.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.