Според запознати източници Саудитска Арабия се подготвя за значителна продажба на акции в енергийния гигант Aramco, която може да се осъществи още през юни.
Тази продажба, която се очаква да набере около $10 милиарда, може да бъде една от най-големите сделки с акции в региона. Подготовката е в ход и подробностите могат да се променят, заявиха източниците, пожелали анонимност поради частния характер на информацията.
Акциите ще бъдат листвани на фондовата борса в Рияд, като предлагането ще бъде изцяло пазарно, а не ускорено в рамките на няколко дни. Този подход цели да привлече по-широк кръг инвеститори и да осигури по-стабилен процес на предлагане. Нито службата за комуникации на саудитското правителство, нито Aramco отговориха незабавно на запитванията за коментар.
Няколко големи банки, сред които Citigroup, Goldman Sachs и HSBC, са набелязани да управляват продажбата, както вече беше съобщено от Reuters. Тяхното участие подчертава мащаба и значението на предлагането.
Продажбата на акции е част от инициативата на Саудитска Арабия „Визия 2030“ – план за икономически преход, насочен към разширяване на частния сектор и насърчаване на растежа, който не е свързан с петрола. Въпреки тази промяна, саудитското правителство остава най-големият акционер в Aramco, притежавайки 90% дял и разчитайки в голяма степен на дивидентите му.
По-рано този месец Aramco обяви, че очаква да изплати $31 милиарда под формата на дивиденти, въпреки по-ниските печалби през първото тримесечие, дължащи се на намалените цени и обеми на петрола. Дивидентите подчертават продължаващото финансово значение на Aramco за саудитската икономика.
След първичното публично предлагане на Aramco през 2019 г., най-голямото IPO в света, акциите ѝ се колебаят. Първоначално оценени на 32 риала, акциите достигнаха най-високата си стойност от 38.64 риала преди година. В четвъртък акциите на Aramco затвориха на ниво от 29.95 риала.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.