Начало » Амбициозният план на Китай за борбата с имотната криза

Амбициозният план на Китай за борбата с имотната криза

27.05.2024 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Амбициозният план на Китай за борбата с имотната криза

Пекин представи най-амбициозния си досега план за спасяване на изпитващия затруднения пазар на недвижими имоти - стъпка, която инвеститорите очакват с нетърпение от месеци. Въпреки това не е сигурно дали тези мерки ще успеят.

Пакетът включва няколко ключови елемента. Централно място в плана заема политика, изпробвана в един от големите градове: местните власти закупуват непродадени жилища от строителните предприемачи и ги превръщат в социални жилища на достъпни цени. Освен това пакетът включва намаления на лихвените проценти по ипотечните кредити и на коефициентите за първоначална вноска. От решаващо значение е, че той включва и 300 милиарда юана ($41.5 милиарда) евтино финансиране от централната банка в подкрепа на държавните покупки на непродадени имоти.

Това съобщение бе направено бързо след априлското заседание на Политбюро, висшия ръководен орган на Китай, което подчерта, че стабилизирането на сектора на недвижимите имоти сега е основен приоритет за Пекин, който се стреми да подмлади растежа на втората по големина икономика в света.

„Политиците осъзнават спешната необходимост да се предотврати открита криза в сектора на недвижимите имоти“, заяви Жаопен Син, старши стратег за Китай в ANZ Research. „Новият спасителен план показва решимостта на политиците да променят нещата.“

Въпреки спешността и всеобхватния характер на плана, експертите се опасяват, че пакетът може да е твърде малък по мащаб, за да бъде напълно ефективен, и може да се сблъска с проблеми при финансирането.

За да се върне предлагането на жилища на нивата от 2018 г., когато бе пикът на бума на пазара на недвижими имоти, може да са необходими повече от 7 трилиона юана ($967 милиарда) във всички градове, се посочва в изследователска бележка на анализатори от Goldman Sachs от понеделник. Тази цифра е над 20 пъти по-голяма от обявеното от Китайската народна банка (КНБ) финансиране в размер на 300 млрд. юана ($41.5 милиарда).

Въпреки че китайската икономика расте по-бързо от очакваното в началото на тази година, секторът на недвижимите имоти – който някога допринасяше за до 30% от икономическата активност – продължава да тежи на общия напредък. Сериозното влияние на този сектор подчерта предизвикателствата, пред които е изправен Пекин при стабилизирането на пазара на недвижими имоти с настоящия мащаб на спасителния си пакет.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.