Световните акции бяха подложени на натиск за понижение в петък, което е сигнал за потенциална седмична загуба, тъй като данните, показващи възстановяване на инфлацията в САЩ, надделяха над положителните настроения след силните приходи на лидера в областта на изкуствения интелект Nvidia.
Глобалният индекс на акциите на MSCI се понижи с 0.2% и бе на път да отбележи седмичен спад от 0.9%, докато европейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0.5%.
Nvidia оказа значително влияние върху общата възвръщаемост на фондовия пазар в САЩ през тази година, като акциите ѝ нараснаха с 12% през тази седмица. Този скок обаче не успя да насърчи по-широките настроения, тъй като бизнес активността в САЩ се подобри заедно с докладите за повишаване на цените в различни сектори – от дървесината до заплатите.
Индексът S&P 500 на Уолстрийт бе изправен пред седмичен спад от 0.7%, въпреки че фючърсите върху акциите предполагаха леко повишение в петък.
Протоколът от неотдавнашното заседание на Федералния резерв посочи потенциални съображения за повишаване на основните лихвени проценти отвъд сегашния им 23-годишен връх от 5.25%-5.5%, ако инфлацията остане повишена. Трейдърите очакват минимални намаления на лихвените проценти на Фед през 2024 г., което е значително намаление спрямо по-ранните прогнози.
Главният инвестиционен директор на Premier Miton Investors Нийл Бирел изтъкна опасенията, че прогнозите за повишаване на лихвените проценти могат да намалят привлекателността на акциите в сравнение с държавните облигации, което потенциално да ограничи по-нататъшното пазарно рали.
Доларовият индекс, измерващ американската валута спрямо основните й конкуренти, отбеляза най-голямата си едноседмична печалба от средата на април, докато курсът на стерлинга остана слаб след данните за инфлацията в Обединеното кралство и обявяването на парламентарните избори.
Като цяло, въпреки силните печалби на технологични гиганти като Nvidia, опасенията за инфлацията и повишаването на лихвените проценти продължават да оказват влияние върху световните фондови пазари, подчертавайки продължаващата нестабилност и несигурност в настоящия икономически пейзаж.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.