Goldman Sachs Group Inc. смята, че ако Федералният резерв запази стабилни лихвени проценти, докато други държави изберат тяхното намаляване, доларът може да остане по-силен за по-дълъг период от време.
Анализаторите предвиждат намаляване на лихвените проценти в Канада, Обединеното кралство и еврозоната през юни, което потенциално може да увеличи различията в политиките.
През тази година доларът се засили спрямо всички основни валути, като индексът на Bloomberg, отразяващ неговата стабилност, се повиши с близо 3%.
Пазарните нагласи по отношение на намаляването на лихвените проценти от страна на Фед се промениха, като съмненията се появиха след благоприятните данни за инфлацията през април. Макар че до края на годината се очакват намаления на лихвените проценти с около 40 базисни пункта, първите 25 базисни пункта са предвидени за заседанието през ноември.
Управителят на Федералния резерв Кристофър Уолър предположи, че продължаващото смекчаване на данните от САЩ през следващите няколко месеца може да предизвика разглеждане на възможността за намаляване на лихвените проценти до края на 2024 г. За разлика от него президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард намекна за възможно понижение през следващия месец, отбелязвайки, че бързият растеж на потребителските цени до голяма степен се е стабилизирал.
От Goldman Sachs подчертават, че политиците следят отблизо промените във Фед, за да смекчат валутната волатилност. Те предполагат, че ако централните банки по света приложат съкращенията по-рано и по-агресивно от Фед, това може да помогне на САЩ да постигнат инфлационната си цел.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.