Сегашните настроения на инвеститорите в акции са изключително оптимистични и достигат невиждани от години нива. Въпреки това в този момент е необходимо да се внимава с агресивното навлизане на пазара.
Оценката на Bank of America, базирана на обширни проучвания на фондовете за акции, оценявани на трилиони долари, разкрива рязко нарастване на бичия дух сред инвеститорите, което напомня на настроенията, наблюдавани през ноември 2021 г. Този измерител на нагласите отчита фактори като степента на притежание на акции от страна на управителите на фондове и техните перспективи за икономическия растеж.
Преобладаващият оптимизъм се дължи на вярата в устойчивата икономическа експанзия и корпоративната рентабилност. Въпреки решителните повишения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през 2022 г. с цел ограничаване на инфлационния натиск, икономиката на САЩ досега успява да избегне рецесията.
Сега се спекулира, че умерената инфлация може да възпре по-нататъшните повишения на лихвените проценти и евентуално да предизвика тяхното намаляване в близко бъдеще. В съчетание с непрекъснатото създаване на работни места се очаква този сценарий да поддържа икономическия растеж, като създава благоприятни условия както за големите, така и за малките предприятия да наблюдават непрекъснато нарастване на приходите и печалбите.
Вследствие на това мениджърите на фондове са склонни да се възползват от потенциалните пазарни печалби, което води до рязко нарастване на дяловите участия и до повишаване на индекса S&P 500 с 48% спрямо най-ниските му стойности от края на 2022 г. В последното проучване нетни 41% от инвеститорите съобщават за свръхпретеглена позиция в акции, което бележи най-високото ниво от януари 2022 г. насам. Освен това разпределението на парични средства в портфейлите е намаляло до 4%, което е най-ниското ниво от първата половина на 2021 г., тъй като мениджърите разполагат със средства в акции.
Това преобладаващо високо ниво на бичи настроения обаче поражда опасения сред някои пазарни наблюдатели. Никълъс Колас, основател на DataTrek, предупреждава срещу прекомерното превъзбуждане, като предлага вместо да празнуват ралито, инвеститорите да обмислят прибиране на печалбите.
Основанието за тази предпазливост се крие в намалената наличност на парични средства, които могат да продължат да повишават цените на акциите. Въпреки че текущите нива на паричните средства са относително ниски, мениджърите вече са отделили значителни средства за закупуване на акции.
Въпреки че поддържането на известно разпределение на парични средства, които понастоящем носят доходност от около 4%, има смисъл предвид продължаващите рискове, като например инфлационния натиск и несигурността около бъдещите действия на Фед, настоящото ниво на паричните средства не е ясен сигнал за „покупка“ за Bank of America. Вместо това банката запазва неутрална позиция.
Освен това продължават да съществуват опасения относно устойчивостта на положителния икономически разказ, особено в светлината на последните данни, сочещи бавен растеж на продажбите на дребно. Освен това, ако Фед не успее да се справи адекватно с продължаващия инфлационен натиск, това потенциално може да потисне икономическия растеж и да предизвика спад на пазара.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.