Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, посочи, че мандатът му като главен изпълнителен директор вероятно ще приключи през следващите пет години.
По време на годишния ден на инвеститорите на банката 68-годишният Даймън призна, че графикът за неговото напускане вече не е след пет години, въпреки че не посочи точна дата за напускане на компанията. Въпреки това той намекна за възможността да остане като председател.
Изявлението на Даймън идва, след като през 2021 г. той получи специален бонус, обвързан с оставането му на поста главен изпълнителен директор поне до 2026 г. Той изтъкна, че JPMorgan има потенциални наследници в редиците си, включително Дженифър Пиепшак и Мариан Лейк, които съвместно ръководят подразделенията за търговско и инвестиционно банкиране на банката.
Даймън спомена и Даниел Пинто, президент и главен оперативен директор на банката, като потенциален непосредствен наследник. Въпреки тези приготовления Даймън потвърди настоящия си ентусиазъм и способност за изпълнение на ролята си в компанията.
Под ръководството на Даймън от 2005 г. насам JPMorgan Chase се превърна в най-голямата американска банка по активи и депозити, като значително разшири издаването на кредитни карти и присъствието си във всички 48 съседни щата. Акциите на банката нараснаха с над 700%, включително дивидентите, по време на неговия мандат, в сравнение с 500% възвръщаемост за S&P 500. Фокусът на Даймън върху поддържането на „крепостен баланс“ помогна на JPMorgan да се справи с финансовата криза от 2008-2009 г. и с други неотдавнашни пазарни предизвикателства, което ѝ позволи да придобие фалирали конкуренти като Bear Stearns и Washington Mutual.
Даймън също така се застъпва срещу по-високите капиталови изисквания и се занимава с повече въпроси като правителствената политика и образованието. Влиянието му породи спекулации за потенциални политически амбиции, въпреки че Даймън постоянно изразява предпочитанията си към банковото дело.
Тъй като спекулациите за пенсионирането на Даймън продължават, преходът в ръководството на JPMorgan и стратегическата насока остават ключови теми за инвеститорите и анализаторите.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.