Случаят с Amey Finance Academy подчертава рисковете, свързани с инвестирането в крипто схеми и значението на извършването на задълбочена проверка, преди да се поверят средствата на инвестиционен консултант или компания.
Според информацията Дезмънд Ейми, едноличен директор на Amey Finance Academy, безразсъдно е убеждавал физически лица да инвестират в крипто схеми, като ги е заблуждавал относно свързаните с тях рискове. Липсата на прозрачност и липсата на адекватна документация от страна на компанията допълнително усложниха проблема, възпрепятствайки разследванията на дейността ѝ.
Инвеститорите, станали жертва на схемите на Ейми, претърпяха значителни загуби, като някои от тях бяха уверени, че инвестициите им са сигурни и няма да паднат под определен праг, само за да загубят всичките си пари.
Използването от страна на Амей на платформи за съобщения като WhatsApp за успокояване на инвеститорите с твърдения, че инвестициите са „100% сигурни“, показва измамните тактики, използвани за привличане на нищо неподозиращи лица в подобни схеми.
Един от проектите, промотирани от Амей, HyperFund (по-късно преименуван на Hyperverse), се оказа Понци схема, която измами инвеститорите с милиарди долари. Въпреки че властите са сигнализирали за възможни престъпления, схемата е останала непроверена в продължение на две години, което подчертава регулаторните предизвикателства в борбата с измамите, свързани с криптовалути.
Фалшивите твърдения на Амей за регулаторно разрешение и офис пространство допълнително подчертават необходимостта инвеститорите да проверяват пълномощията и легитимността на инвестиционните консултанти и компании. Случаят служи като предупреждение за инвеститорите да проявяват предпазливост и скептицизъм, когато към тях се обръщат с привидно изгодни инвестиционни възможности, особено в областта на криптовалутите, където измамите и злонамерените схеми са доста разпространени.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.