Казахстан отново повдигна спорния въпрос в групата ОПЕК+ относно квотите за производство на петрол. Във вторник Казахстан изрази желанието си да увеличи производството на суров петрол през 2025 г., въпреки ангажимента си към усилията на групата за стабилизиране на световните петролни пазари.
Министерството на енергетиката на Казахстан обаче уточни, че не е поискало официално увеличаване на нивата на производство за 2025 г.
Това изявление идва преди срещата на ОПЕК+, определена за 1 юни, на която групата ще направи преглед на производствения капацитет на членовете си до края на юни.
Тези прегледи ще послужат като отправна точка за евентуални съкращения на производството през 2025 г. Според анонимни източници от ОПЕК+ обсъждането на базовите стойности няма да се състои по време на срещата на 1 юни, тъй като не всички членове са подготвени за него.
Дебатите относно базовите стойности, които определят как се разпределят съкращенията на производството между членовете, са повтарящ се проблем и дори застрашават сплотеността на групата.
Миналото лято ОАЕ, третият по големина производител в ОПЕК, се противопостави на доброволното намаляване на производството и се обяви за увеличаване на базовата линия, като определи съществуващата като „несправедлива“. Обединените арабски емирства намекнаха, че ще напуснат ОПЕК, ако не бъде коригирана базовата линия, което може да отслаби влиянието на съюза.
През юни 2023 г. ОПЕК+ реагира, като увеличи квотата на ОАЕ до 3.219 милиона барела на ден за 2024 г. Преди срещата на 1 юни държавната петролна компания на ОАЕ Adnoc актуализира на уебсайта си максималния си капацитет за производство на суров петрол на 4.85 милиона барела дневно, като планира да го увеличи до 5 милиона барела дневно до 2027 г.
Този продължаващ спор относно базовите нива на производство подчертава предизвикателствата в рамките на ОПЕК+, тъй като страните членки балансират националните интереси с колективните цели на групата за ефективно управление на доставките и цените на петрола.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.