В момента крипто пазарите се намират в състояние на стагнация, като дигиталните активи преминават през период на консолидация в продължение на няколко седмици.
Това накара инвеститорите да се запитат дали бичият пазар ще набере отново скорост.
Усилията за поддържане на ралито през последните седмици постоянно се посрещат с натиск от продажби, пример за което е последният спад в петък, когато Биткойн (BTC) отбеляза понижение от близо 5% от $63,000 до малко над $60,000. Този спад настъпи на фона на опасенията за инфлацията и забележки на политиците от Федералния резерв.
За отбелязване е, че блокчейн активността отчита намалено участие, като транзакциите в мрежата на Биткойн рязко спаднаха, а Етериум (ETH), втората по големина криптовалута, премина към инфлационна фаза.
Тази ситуация наподобява периода, преживян от април до септември 2023 г., през който Биткойн остана ограничен в рамките на $25,000 – $30,000 в продължение на шест месеца. В крайна сметка криптовалутите инициираха устойчиво рали, чиято кулминация бе достигането на исторически връх от BTC през март следващата година.
Чарлз Едуардс, основател на Capriole Investment, оприличи сегашната фаза на Биткойн на сценарий, който „да ви отегчи до смърт“. Той предположи, че тази фаза на консолидация може да продължи от един до шест месеца, характеризирайки се с търговия в диапазона и намалена волатилност, докато пазарните участници не загубят търпение. Едуардс смята, че настроенията ще достигнат своя връх точно преди приключването на фазата на консолидация, проправяйки пътя за значително рали.
Компанията за анализи Santiment наблюдава слаб интерес към покупки по време на спада сред трейдърите, което сочи потенциално дъно за неотдавнашната корекция на Биткойн. Същевременно анализаторите на Bitfinex очакват продължаваща несигурност и ниска волатилност в краткосрочен план, която може би ще продължи до началото на лятото, докато през юни започне количественото затягане (QT) на Федералния резерв.
Планът на Фед да намали темпа на съкращаване на баланса си през следващия месец се очаква да повлияе положително на доларовата ликвидност, което може да се отрази благоприятно на рискови активи като криптовалутите, чувствителни към глобалните условия на ликвидност. Въпреки това отстъплението на долара от шестмесечния връх през миналата седмица, съвпадащо с отскока на Биткойн от около $56,000, предполага промяна в тенденцията. По-слабият долар би могъл да осигури подкрепа за следващата фаза на крипто ралито, като потенциално създава предпоставки за бичи трето и четвърто тримесечие за BTC.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.