Изследването на Deutsche Bank предизвика значителна дискусия във финансовата индустрия, като разгледа стабилните монети, по-специално USDT на Tether, на фона на нарастващия контрол върху функциите и надеждността на стабилните монети.
Тяхното проучване, което обхваща 334 валутни обвързаности, датиращи от 1800 г., разкрива, че само 14% от тях са останали стабилни във времето, което поражда опасения относно бъдещата надеждност на стабилните монети като USDT, чиято цел е да се равняват на стойността на традиционните валути като щатския долар.
Стабилните монети играят важна роля на пазара на криптовалути, като осигуряват на търговците хеджиране срещу типичните пазарни колебания чрез поддържане на стабилни стойности. С пазарната капитализация на USDT, която надхвърля $100 милиарда и често надминава Биткойн по дневни обеми на търговия, значението му е неоспоримо.
Докладът на Deutsche Bank обаче поставя под въпрос стабилността и прозрачността на USDT, като се позовава на предишни регулаторни проблеми, които поставят под съмнение нейната надеждност. Например, през 2021 г. Tether беше глобен от Комисията за търговия със стокови фючърси и от главния прокурор на Ню Йорк заради неверни данни за размера на резервите му.
Тези инциденти подчертават постоянните съмнения относно солидността на финансовата подкрепа и почтеността на USDT. В исторически план стабилните валути се характеризираха със солидни резерви, висока надеждност и строга регулация – качества, които липсват в много от водещите стабилни монети. В доклада се обсъжда и провалът на Terraform Labs’s TerraUSD и Luna, който изтри $40 милиарда от пазара, като се подчертават потенциалните рискове. Освен това доминиращата пазарна позиция на Tether, свързана със спекулативни практики и проблеми с прозрачността, може да породи по-широки рискове за екосистемата на криптовалутите.
JPMorgan също изрази загриженост относно доминиращата позиция на Tether на пазара на стабилни монети, като USDT държи над 69% от пазарния дял, което показва значително влияние и свързаните с него рискове. Въпреки критиките и потенциалните регулаторни заплахи главният изпълнителен директор на Tether твърдо защити дейността на компанията, като заяви, че USDT остава ефективна в пазарната си роля въпреки предизвикателствата.
Този продължаващ дебат подчертава сложната динамика в сектора на криптовалутите, които съчетават традиционни финансови принципи с иновативни дигитални активи, като постоянно предизвикват регулаторните норми и нормите за стабилност. Операциите на Tether и техните по-широки пазарни последици вероятно ще продължат да бъдат в центъра на вниманието на заинтересованите страни от сектора.
С наближаването на лятото в САЩ, крипто пазарът не отразява сезония оптимизъм, на който се надяваха много инвеститори.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ официално започна разглеждане на предложението на Canary Capital за Tron ETF, което се откроява на фона на многократните забавяния в процеса на одобрение на крипто ETF-ите.
В ход, който привлече вниманието на крипто пазара, Артър Хейс, бивш главен изпълнителен директор на BitMEX и дългогодишен пазарен коментатор, подкрепи HYPE, родния актив на децентрализираната борса за деривати Hyperliquid.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.