Home

Заплахата за световната икономика ако разделението между Китай и Запада продължи

09.05.2024 11:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Заплахата за световната икономика ако разделението между Китай и Запада продължи

Високопоставен служител на Международния валутен фонд (МВФ) изрази загриженост относно икономическите последици от продължителното напрежение между Китай и Запада, като предупреди, че продължаващите остри конфликти могат да изострят световните икономически предизвикателства.

Гита Гопинат, първият заместник-управляващ директор на МВФ, изтъкна разделението на света на три широки блока от държави – клонящи към Китай, клонящи към САЩ и неприсъединили се. Тя подчерта, че ако сегашното напрежение се запази, може да се стигне до значителни затруднения в икономическата интеграция и спазването на глобалните норми.

Гопинат, която често е правила оценки на китайската финансова система, направи тези коментари по време на реч в Станфордския университет.

Тези изказвания идват на фона на засилената геополитическа несигурност, а именно ескалиращото съперничество между САЩ и Китай и продължаващия конфликт в Украйна.

Макар че икономическата фрагментация все още не е толкова силно изразена, както по време на Студената война, Гопинат отбеляза, че настоящата ситуация носи по-големи потенциални разходи поради по-голямата зависимост на световната търговия.

Тя изтъкна намаляването на дела на Китай във вноса от САЩ и на дела на САЩ в износа от Китай, както и отрицателните последици за търговията между блокове, които са в съюз с Китай или САЩ.

Гопинат изтъкна промените във валутната структура на търговското финансиране, особено сред страните, подкрепящи Китай, което показва по-обща тенденция, дори ако Русия бъде изключена от блока, подкрепящ Китай.

Речта на Гопинат съвпадна с дипломатическата обиколка на китайския президент Си Дзинпин в Европа, целяща да успокои опасенията относно икономическите стремежи на Китай и отношенията му с Русия.

Въпреки усилията за привличане на чуждестранни инвестиции, в Китай се наблюдава спад на преките чуждестранни инвестиции, като много международни компании остават предпазливи поради икономическото забавяне и геополитическото напрежение.

Гопинат подчерта ролята на диалога между САЩ и Китай и значението на необвързаните държави за поддържане на глобалната интеграция.

Докато някои са оптимистично настроени относно потенциала на диалога за намаляване на напрежението, други прогнозират влошаване на икономическите и дипломатическите връзки между Китай и САЩ през следващите години.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.