Индия и Нигерия, две от държавите членки в икономическия съюз БРИКС, обявиха в петък ново търговско споразумение.
В рамките на това ново споразумение двете държави ще извършват транзакции в съответните си местни валути в ключови сектори като енергетика, фармация и транспорт.
Това решение бележи фундаментална промяна в динамиката на международната търговия, отразявайки засилващата се тенденция сред страните от БРИКС да намалят зависимостта си от американския долар. Изборът между индийската рупия и нигерийската наира като валута за това двустранно споразумение все още не е решен. Очаква се обаче скоро длъжностните лица от двете страни да уточнят този важен детайл.
Експертите предполагат, че тази промяна може потенциално да промени правилата на световната търговия и да има сериозни последици за икономиката на САЩ. Според д-р Хариш Мехта, икономист, специализирал в областта на развиващите се пазари, „ако държавите от БРИКС продължат да се отдалечават от долара, ключови американски сектори, включително финанси и износ, могат да бъдат изправени пред неочаквани предизвикателства“.
Тъй като световната общност наблюдава тези събития, резултатите от това споразумение между Индия и Нигерия могат да създадат прецедент за бъдещи търговски преговори в рамките на съюза и извън него.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.