За пореден път се наблюдава тенденция за изтегляне на средства от банковата система на САЩ, както показват последните данни от системата за икономически данни на Федералния резерв (FRED).
Общият размер на депозитите във всички търговски банки отбеляза забележително намаление от $133.163 милиарда за седем дни, като спадна от $17.580 трилиона на 10 април до $17.446 трилиона на 17 април.
Този спад на депозитите по същество унищожи печалбите, които банките отбелязаха по-рано тази година, като общият размер на депозитите все още изостава от върховата стойност за сектора от $18.205 трилиона, отчетена непосредствено преди началото на миналогодишната банкова криза.
На фона на поредния неотдавнашен фалит на банка банковият сектор като цяло продължава да се бори с предизвикателства като високите лихвени проценти, определени от Фед, нереализираните загуби от американски облигации, конкуренцията от страна на фондовете на паричния пазар и опасенията относно експозицията към търговски недвижими имоти.
В неотдавнашно интервю за Дейвид Лин бившият президент на Фед в Канзас Томас Хьониг изрази тревога относно уязвимостта на 722 американски банки, които все още са застрашени от фалит поради значителни нереализирани загуби. Хьониг обясни, че тези загуби обхващат както кредитните, така и инвестиционните портфейли, като особено силно засягат регионалните банки, които са имали значителни дялове в безрискови държавни активи.
Той уточни, че макар да не се налага тези банки веднага да отписват тези активи поради предназначението им за „държане до падеж“ или обозначаването им като налични за продажба, всяка продажба на тези активи ще наложи отписване на целия портфейл, което може да доведе до значителни загуби.
През декември Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) съобщи, че банките в САЩ са изправени пред нереализирани загуби в размер на $684 милиарда. Хьониг предупреди, че тези кредитори сега са изложени на повишен риск от реализиране на тези загуби, особено при положение, че кредитополучателите все по-често се затрудняват да извършват плащания в настоящата среда на високи лихвени проценти.
Той изтъкна, че необслужваните кредити са отбелязали значителен ръст, което е накарало банките да увеличат резервите си за кредитни загуби, за да укрепят балансите си. Освен това, тъй като лихвените проценти остават високи, кредитите за търговски недвижими имоти започват да се преоценяват, което поражда опасения относно способността на кредитополучателите да издържат на по-високи лихвени проценти.
По същество банковият сектор остава уязвим, като както регулаторните органи като Фед, така и пазарните инвеститори са наясно с предизвикателствата, пред които е изправен.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.
Докато Coinbase отброява дните до включването си в S&P 500 на 19 май, главният изпълнителен директор на компанията Брайън Армстронг вече гледа отвъд този важен момент.
С цел да се фокусира по-силно върху дигиталните активи, базираната в Невада GD Culture Group се готви да стартира мащабна стратегия за управление на криптовалути, подкрепена от значителна сделка за продажба на акции на стойност до $300 милиона.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.