Потенциалната забрана на криптовалутите в Русия, задвижена от Анатолий Аксаков, председател на Комитета на Държавната дума на Русия за финансовия пазар, има за цел да засили господстващото положение на рублата, като същевременно упражнява контрол върху крипто екосистемата.
Аксаков подчерта, че ще бъдат допустими само дигитални финансови активи, емитирани в рамките на руската юрисдикция, включително дигитални рубли, позовавайки се на опасенията, че криптовалутите действат като квази-валути, заместващи рублата.
Въпреки предложената забрана са предвидени изключения за миньорите на криптовалути и за проектите, спонсорирани от Централната банка. Руските майнинг предприятия имат значителен принос за външнотърговските разплащания, като ликвидността им възлиза на близо $2.60 милиарда. Въпреки това Артьом Кирянов, заместник-председател на Комитета на Държавната дума по икономическа политика, подчерта необходимостта от стабилни регулации, като предложи регулирането на криптовалутите да бъде включено в дигиталния кодекс.
Потенциалното въздействие на руската забрана върху пазара на криптовалути остава несигурно. За разлика от Китай, където подобна забрана доведе до значителен спад на пазара поради концентрацията на глобалната минна дейност, в Русия липсва сравнима майнинг общност.
Въпреки това неотдавнашните корекции на пазара, включително спадът от 2% в дневните графики на Биткойн (BTC) и близо 6% в седмичните графики, може отчасти да отразяват опасенията, свързани с хода на Русия, изострени от ескалиращото геополитическо напрежение. Като цяло, макар че руската забрана може да повлияе на пазарните нагласи, пълното ѝ въздействие върху крипто сектора ще зависи от различни фактори, включително глобалните регулаторни тенденции и пазарната динамика.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.