Начало » Други » Златните резерви на централните банки достигат рекордни нива

Златните резерви на централните банки достигат рекордни нива

24.04.2024 22:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Златните резерви на централните банки достигат рекордни нива

Тъй като златото потенциално може да възвърне традиционната си роля на актив убежище във времена на несигурност, в поведението на световните централни банки се забелязва забележителна промяна, като фокусът върху натрупването на благородния метал се отклонява от историческите норми.

Според данни, споделени от The Kobesissi Letter в неотдавнашна публикация в Twitter, Китай се откроява като значителен играч в тази тенденция, като през 2022 г. е придобил рекордните 290 тона злато. Интригуващо е, че през предходната година златните резерви на Китай са се увеличили с над 225 тона, което отразява последователните усилия на централната банка на страната да засили златните си запаси в продължение на 17 последователни месеца.

Тази тенденция на придобиване на злато се простира отвъд Китай, като обхваща и световните централни банки. През 2022 г. и 2023 г. тези институции колективно са закупили съответно 1,081 и 1,037 тона злато.

Тези цифри представляват исторически крайъгълен камък, тъй като никога досега централните банки не са придобивали колективно над 1,000 тона злато в рамките на една година, което подчертава системна преоценка на традиционните резервни активи и отклонение от минали практики.

Това натрупване на злато се дължи на няколко фактора. Едно правдоподобно обяснение е нарастващият скептицизъм относно дългосрочната стабилност на фиатните валути. В условията на геополитическа несигурност, инфлационен натиск и продължаваща девалвация на валутите централните банки, изглежда, хеджират залозите си, като увеличават златните си резерви.

Статутът на златото като сигурен актив, запазващ стойността си по време на икономически сътресения, контрастира с присъщата на фиатните валути нестабилност, податлива на колебания, обусловени от паричната политика, геополитическите събития и пазарните нагласи.

Освен това рязкото натрупване на злато поражда въпроси за бъдещето на световната финансова система, особено на фона на алтернативи като Биткойн (BTC). Остава несигурно дали златото ще запази централната си роля в осигуряването на глобалната парична стабилност.

Данните за натрупването на злато съвпадат с период на засилено геополитическо напрежение, предизвикано от конфликти като този между Израел и Иран, което доведе метала до нови рекордни стойности. Същевременно продължаващата инфлация в икономики като САЩ допълнително допринесе за неотдавнашното нарастване на цените на златото.

Понастоящем бичият импулс на златото изглежда се забавя на фона на потенциалното отслабване на конфликтите в Близкия изток, като цената на тройунция злато се търгува на ниво от $2,346 към момента на изготвяне на статията.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.