Цените на петрола се повишиха в петък сутринта след съобщенията за военна атака срещу Иран от страна на Израел. И петролът сорт "Brent", и американският суров петрол се повишиха, като първоначално скочиха с над 3% в отговор на новината за експлозиите в Иран.
Продължаващият конфликт между двете държави продължава да оказва влияние върху настроенията на инвеститорите, което води до колебания на пазара.
В началото на търговията световният бенчмарк суров петрол сорт Brent се търгуваше с 1.73% по-високо до $88.62 за барел, като за кратко надхвърли $90, преди да отслабне, докато американският петрол сорт „West Texas Intermediate“ (WTI) поскъпна с 1.75% до $84.1 за барел.
Ескалацията на напрежението накара инвеститорите да потърсят убежище в сигурни активи, което повиши цената на златото до $2,411 за тройунция в началото на търговията в петък.
Напрежението в Близкия изток засили съществуващите опасения на инвеститорите, породени от разочароващите корпоративни резултати и ястребовите коментари на представители на Федералния резерв. Перспективата за конфликт повиши цените на сигурни активи като златото, щатския долар и японската йена, като същевременно доведе до спад на акциите и ръст на облигациите.
Неотдавнашното нарастване на напрежението последва ответния удар на Иран по Израел с 300 безпилотни самолета и ракети в отговор на предполагаемата израелска атака срещу иранска консулска сграда в Сирия по-рано през месеца, довела до жертви, включително висши ирански генерали.
Централните банки, включително Европейската централна банка (ЕЦБ), следят отблизо колебанията на стоковите пазари, тъй като по-високите цени на петрола могат да повлияят на инфлацията и решенията по паричната политика. Геополитически сътресения, като израелско-иранския конфликт, потенциално биха могли да променят траекторията на политиката на ЕЦБ, като някои предполагат, че това би могло да повлияе на времето на планираното за юни понижение на лихвените проценти.
Goldman Sachs съобщава за нарастване на производството на суров петрол в Иран до приблизително 3.4 милиона барела дневно, което представлява 3.3% от световното предлагане. По-голямата част от иранския износ на петрол е насочен към Китай, като през последните две години се е увеличил с около 0.6 милиона барела дневно.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.