Франция и Германия са изправени пред икономически предизвикателства, докато Обединеното кралство запазва стабилността си. В Испания и Италия обаче се наблюдават признаци на подобрение.
Предприятията в цяла Европа се борят с тежки условия, характеризиращи се с нарастваща инфлация и високи разходи по заеми поради повишените лихвени проценти. В резултат на това много компании трябваше да спрат или да отложат проекти, тъй като обслужването на дълговете става все по-тежко, което се отразява на инвестициите и наемането на персонал.
Последният индекс на Weil European Distress Index от април 2024 г., обхващащ 3,750 листвани на борсата компании, подчертава няколко основни извода. Индексът отчита различни фактори, свързани с ликвидността, рентабилността, риска, оценката, инвестициите и финансовите пазари, за да оцени затрудненията на предприятията в Европа.
Германия се очертава като най-затруднения пазар, като по-малките фирми са най-силно засегнати от нарастващите лихвени проценти и предизвикателствата, свързани с ликвидността. Особено засегнати са отрасли като промишлеността, здравеопазването, търговията на дребно и недвижимите имоти.
Секторът на недвижимите имоти е подложен на значително напрежение поради намаляването на стойността на имотите и трудностите при рефинансирането. Промишлените предприятия са изправени пред прекъсвания на веригата на доставки, особено след нападенията на хутите в Червено море, довели до спиране на производството.
Потребителският сектор и секторът на търговията на дребно се борят с кризата на издръжката на живота, което оказва влияние върху навиците за харчене и води до несъстоятелност. Въпреки това секторът на здравеопазването показва известна устойчивост, като инвеститорите проявяват предпазлив оптимизъм.
Икономическите перспективи на Германия остават потиснати, с рискове от рецесия поради високите лихвени проценти и предизвикателствата на пазара на труда. Във Франция продължават да се наблюдават нива на затруднения над средните, докато в Обединеното кралство се наблюдава леко подобрение въпреки по-високите разходи по заемите.
От друга страна, в Италия и Испания се наблюдават намаляващи равнища на затруднения и по-добри перспективи за растеж в сравнение с други европейски пазари, което дава надежда за възстановяване.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.