Индексът на щатския долар (DXY) наскоро достигна петмесечен връх, подкрепен от неочаквано добрите данни за продажбите на дребно в САЩ, докато ключови валути като японската йена и британския паунд бяха подложени на натиск за понижение.
Достигайки 106.125, доларовият индекс, измерващ долара спрямо кошница от шест основни валути, се доближава до неотдавнашния си зенит от 106.39 – най-високата стойност, регистрирана от ноември 2023 г. насам.
Ралито се дължи до голяма степен на значителното повишение на продажбите на дребно в САЩ, които нараснаха с 0.7% през миналия месец, надминавайки очакваното повишение от 0,3%.
Укрепването на долара хвърли сянка върху японската йена, която поевтиня до най-ниското си равнище от 1990 г. насам, като понастоящем се търгува около 154 за долар. Този спад породи спекулации за потенциални интервенции от страна на японските власти, опасяващи се от въздействието на бързото обезценяване върху икономиката.
На валутните пазари курсът GBP/USD се понижи с 0.1% до 1.2438, като британския паунд се колебаеше близо до петмесечно дъно след доклади, сочещи незначително забавяне на растежа на заплатите в Обединеното кралство.
По подобен начин еврото се повиши до 1.0626 щатски долара, но остана близо до най-ниската си стойност от 2 ноември насам, натежало от намеците на Европейската централна банка за възможно понижение на лихвените проценти през юни. Двойката EUR/USD се понижи до 1.0615, отразявайки продължаващите опасения на инвеститорите относно икономическите предизвикателства пред еврозоната.
Значителното поевтиняване на йената е обезпокоително за по-широкия азиатски пазар, като разпалва опасения за икономическата стабилност и подтиква пазарните участници да очакват потенциални контрамерки от страна на Япония. Тази ситуация подчертава дълбоката взаимосвързаност на световните финансови пазари, където значителните колебания на една основна валута могат да имат далечни последици, влияейки върху търговските баланси и икономическите стратегии в трансграничен план.
Междувременно китайският юан за кратко спадна до 7.2422 спрямо долара, но се възстанови, след като Китай отчете по-силен от очакваното растеж на БВП от 5.3% за първото тримесечие. Този растеж, надхвърлящ прогнозите, осигури временно облекчение на фона на по-широката пазарна несигурност.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.