Значителните покупки на злато от страна на Китай се дължат на стратегически мотиви за диверсифициране на резервите и намаляване на зависимостта от доминираната от щатския долар финансова система.
През последните 16 месеца Китайската народна банка (КНБ) последователно увеличава златните си резерви, като през 2023 г. надмина всички останали централни банки по придобивания, а покупките възлизат на 225 метрични тона. Понастоящем Китай държи в резервите си приблизително 2,257 тона злато.
Основният двигател на китайската мания за закупуване на злато се крие в опасенията на Китай от господстващото положение и потенциалното използване на щатския долар под формата на оръжие от страна на Съединените щати. Като световна резервна валута широкото използване на долара в международната търговия предоставя на САЩ значително икономическо и геополитическо влияние. Тази зависимост от долара прави Китай уязвим към американските санкции и ограничения, особено в условията на ескалиращо геополитическо напрежение и търговски спорове.
Чрез диверсифициране на резервите си Китай се стреми да намали тези рискове и да засили финансовата си автономност.
[readmorme id=“106063″]Тази стратегия съответства на по-широките усилия на страните от БРИКС да оспорят хегемонията на долара и да насърчат алтернативни глобални финансови архитектури. Придобиването на злато от страна на Китай представлява осезаема стъпка към тази цел, като сигнализира за ангажимента му да укрепи икономическата си устойчивост и да утвърди влиянието си в международната парична система.
Въпреки значителните китайски златни наличности, които съставляват около 4% от общите резерви на Китайската народна банка, анализаторите предупреждават да не се очаква значително повишаване на цените в резултат на тези придобивки.
Въпреки че златото запазва присъщата си стойност като рядка и универсална суровина, цената му може да бъде обект на спекулативен натиск и пазарна динамика. Въпреки това продължаващите покупки на злато от Китай подчертават стратегическата му визия за по-диверсифициран и устойчив финансов пейзаж, отразяваща амбициите му за по-голям икономически суверенитет и влияние на световната сцена.
Трейдърите бързо пренасочват вниманието си към Етериум и алткойните, след като неотдавнашният исторически връх на Биткойн предизвика широко разпространен FOMO на дребно.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.
Stellar (XLM) набира силен бичи импулс, като през последните 24 часа поскъпна с над 1.9%, а през последната седмица – с 61%, достигайки $0.4725.
През тази седмица институционалното търсене към Етериум нарасна експлозивно, като спот борсово търгуваните фондове (ETF) отбелязаха най-високия си еднодневен приток.