FTX, печално известната крипто боорса, наскоро приключи значителна продажба на активите си в Solana (SOL) на стойност близо $1.9 милиарда.
Тази трансакция включваше продажбата на приблизително 25-30 милиона токена SOL, представляващи част от по-голям портфейл на стойност $2.6 милиарда. Тези токени бяха продадени със значителна отстъпка от 60%, като цената на всеки от тях беше $64.
Моментът на тази продажба е от особено значение предвид преобладаващите пазарни условия, като в момента SOL се търгува за около $172. Въпреки че тази продажба представлява значителна отстъпка, тя предоставя привлекателна възможност на потенциалните купувачи да се възползват от потенциални бъдещи печалби.
Няколко забележителни фирми, включително Galaxy Trading и Pantera Capital, участваха в продажбата, което показва нарастващ интерес и доверие в бъдещата траектория на Solana. Този стратегически ход е в съответствие с по-широката стратегия на FTX за ликвидиране на дейността ѝ след фалита през ноември 2022 г.
Мащабът на тази сделка, съчетан с предложената значителна отстъпка, подчертава апетита за риск на институционалните инвеститори, опериращи на волатилния пазар на криптовалути. Solana, по-специално, претърпя драстични колебания на цените, преживявайки значителни спадове по време на предишни мечи цикли.
По-широкият разказ за ролята на Solana в портфейла от активи на FTX се усложнява допълнително от правните предизвикателства, пред които е изправен съоснователят на FTX Сам Банкман-Фрийд. Голямата инвестиция на Банкман-Фрийд в Solana пострада по време на срива на FTX, в резултат на което той беше осъден и получи дълга присъда затвор.
Този контекстуален фон добавя допълнителен слой интрига към продажбата, тъй като Solana се очертава като един от най-силно засегнатите активи след краха на FTX.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.