В последно време златото се представя блестящо, като в рамките на само шест месеца отбеляза забележителен ръст от 23%.
През март 2024 г. фондовете, инвестиращи в злато и благородни метали, доминираха със своите резултати, което подсказва за потенциално продължаване на тази тенденция и през април.
Миналата седмица златото достигна връх от $2,141.79 за тройунция, надминавайки предишния си рекорд от $2,135.39, поставен на 4 декември предходната година. Този рекорд отново беше надминат миналия петък, като в Ню Йорк беше регистрирана спот цена от $2,195. И макар да отбеляза кратък спад, цената на златото в четвъртък се изстреля до поредния нов връх от над $2,300. Остава обаче въпросът: доколко устойчива е тази тенденция?
Преобладаващите нагласи към златото са категорични, с малка склонност към продажби. Очаква се този модел да се запази в обозримо бъдеще, подкрепен от няколко фактора, сочещи устойчиво повишение на цените.
Глобалният финансов пейзаж е свидетел на трансформация, като потребителите все повече предпочитат да придобиват здрави метали като хеджиращо средство. Тази тенденция повишава цените на златото и среброто до безпрецедентни нива.
Освен това, тъй като централните банки продължават да намаляват лихвените проценти в отговор на ескалиращата инфлация, златото се очертава като жизнеспособна алтернатива на традиционните хартиени валути.
На фона на продължаващите глобални конфликти развиващите се пазари проявяват траен интерес към натрупване на злато като предпазна мярка срещу свързаните с него рискове. Следователно траекторията на цените на златото може да продължи да се повишава през 2024 г. Макар че точната продължителност на този подем остава несигурна, индикациите сочат, че кулминацията му не е неизбежна.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.