Начало » Други » Инфлацията в Европа продължава да спада – какво се очаква от ЕЦБ?

Инфлацията в Европа продължава да спада – какво се очаква от ЕЦБ?

04.04.2024 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Инфлацията в Европа продължава да спада – какво се очаква от ЕЦБ?

През март еврозоната отбеляза трети пореден спад на годишната си инфлация, което изненада икономистите и повиши вероятността Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали основния си лихвен процент през юни.

Потребителските цени се повишиха с 2.4% спрямо предходната година, което представлява забавяне спрямо февруарския темп. Базисната инфлация, изключваща волатилните цени на енергията и храните, също се понижи под очакванията, достигайки двугодишно дъно. Инфлационният натиск обаче се запази в трудоемките сектори, като цените на услугите останаха непроменени и се повишиха с 4.0% спрямо предходната година.

Тази низходяща тенденция в инфлацията дава на политиците увереност, че инфлацията се привежда в съответствие с целите на ЕЦБ, което потенциално може да доведе до намаляване на разходите по заемите през следващите месеци. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард предположи възможността за предприемане на действия през юни в очакване на привеждане на данните в съответствие с очакванията. Докато пазарните прогнози предвиждат намаляване на лихвените проценти от страна на ЕЦБ през юни, Федералният резерв в САЩ запазва предпазлива позиция, позовавайки се на стабилната икономическа активност и липсата на непосредствена необходимост от намаляване на лихвените проценти.

Икономическият растеж в еврозоната се забави след нахлуването на Русия в Украйна, което доведе до скок на цените на енергията и храните. Проучванията на мениджърите по покупките показват продължаващ спад на икономическата активност, което подчертава нестабилното състояние на региона.

Въпреки забавянето на икономическия растеж пазарът на труда в еврозоната остава стабилен, като през февруари равнището на безработица се задържа на рекордно ниското равнище от 6.5%. Въпреки това създателите на политиката са загрижени, че устойчивото нарастване на заплатите може да удължи инфлацията над целевите равнища.

Макар че по-мекото нарастване на цените смекчава опасенията за инерцията в началото на годината, очаква се ЕЦБ да следи отблизо инфлационните тенденции през април и май. Това ще помогне да се оцени базисната инерция и да се преразгледат прогнозите за базисната инфлация през втората половина на годината. Някои политици от ЕЦБ се застъпват за бързо намаляване на лихвените проценти след очакваното движение през юни, за да се подкрепи икономическото възстановяване.

В обобщение, намаляването на инфлацията в еврозоната, съчетано с икономическите предизвикателства, произтичащи от геополитическите събития, представлява сложен пейзаж за политиците. Балансирането на инфлационния натиск с икономическото възстановяване остава ключово предизвикателство за ЕЦБ през следващите месеци.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.