Съединените щати преживяват значителни геополитически вълнения и се борят с инфлационния натиск. Ескалацията на лихвените проценти доведе до неустойчив икономически модел, изострен от усилията за дедоларизация в рамките на страните от БРИКС, което доведе до забележимо обезценяване на щатския долар през последните четири години.
Данните разкриват около 25% спад в покупателната способност на долара от началото на 2020 г., което показва, че един щатски долар вече има еквивалентна стойност само на стоки на стойност $0.75. Тази загуба на стойност е симптоматична за инфлационното състояние на валутата и подчертава влошаващото ѝ се състояние на фона на глобалната тенденция към финансова диверсификация.
През последните години много държави, включително и САЩ, са изправени пред икономически предизвикателства. Въпреки усилията за стабилизиране, в началото на тази година американската икономика продължава да се бори с инфлационен натиск.
Инициативите за дедоларизация в рамките на групата БРИКС допълнително отслабиха щатския долар, което доведе до значителен спад на покупателната му способност с 25% от януари 2020 г. насам. Този спад отразява намаляващата способност на долара да придобива стоки в страната. Инфлацията обаче е само един от аспектите на проблема, като нарастващите нива на дълга и глобалното икономическо позициониране също допринасят за неволите на валутата.
Президентът Байдън предложи отпускането на $24 милиарда от Конгреса за подкрепа на военните усилия в Украйна на фона на надвисналата дългова криза, която застрашава статута на щатския долар. Бюджетната служба на Конгреса предупреди за потенциалните последици от бездействието по отношение на дълговия въпрос, като посочи значителни фискални рискове за икономиката.
Централните банки по света реагираха, като увеличиха златните си резерви като хедж срещу потенциален срив на щатския долар. Тази тенденция отразява нарастващата загриженост за стабилността на долара на международната сцена.
Геополитическото напрежение, съчетано с инфлационния натиск и инициативите за дедоларизация на страните от БРИКС, допълнително усложняват перспективите пред щатския долар. Появата на алтернативни валути, дигитални активи и други фактори допринасят за по-диверсифициран глобален икономически пейзаж, което поставя под съмнение бъдещото надмощие на долара, ако настоящите тенденции се запазят.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.