Около 30 януари в Русия започнаха заседанията на БРИКС - междуправителствения съюз, състоящ се от Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка и новоприетите държави, които се включиха към съюза от 1 януари 2024.
По време на учредителното събрание Иран подчерта значението на дневния ред, отнасящ се до банковите и финансовите транзакции, като се съсредоточи по-специално върху дигиталната валута.
Тъй като Русия и Иран, които са обект на западни санкции, сега са част от БРИКС, акцентът върху платежните системи едва ли е неочакван.
От известно време насам се говори за обща дигитална валута сред държавите от БРИКС. На последната среща на върха през август идеята за обща валута беше омаловажена, като акцентът беше поставен върху използването на местни валути за търговски транзакции вместо долара.
Идеята за обща дигитална валута?
Представителят на Иран в БРИКС изрази надежда за напредък в икономическите и финансовите стълбове, включително банковото дело, платежните системи и общата валута. Русия, в качеството си на настоящ председател на БРИКС, по-рано имаше резерви относно общата валута, но се стреми да засили използването на националните валути при трансгранични транзакции.
Дискусиите относно платежните инструменти включваха проучване от страна на Русия и Иран на възможността за разплащания с токени, обезпечени със злато, докато Китай подчерта значението на Новата банка за развитие (NDB) и Споразумението за условни резерви (CRA) за осигуряване на ликвидност.
Китай подчерта необходимостта от разширяване на разплащанията в местни валути и от засилване на връзките между платежните системи, като изтъкна по-специално сътрудничеството с ОАЕ и участието в трансграничния CBDC проект mBridge.
Китай също така се застъпи за сътрудничество в областта на изкуствения интелект (AI) и предложи създаването на център за развитие на AI в рамките на БРИКС. Индия предложи създаването на платформа за дигитални обществени блага. При над 200 планирани срещи разширяването на дневния ред остава несигурно, като Бразилия предложи целенасочени обсъждания.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.