Около 30 януари в Русия започнаха заседанията на БРИКС - междуправителствения съюз, състоящ се от Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка и новоприетите държави, които се включиха към съюза от 1 януари 2024.
По време на учредителното събрание Иран подчерта значението на дневния ред, отнасящ се до банковите и финансовите транзакции, като се съсредоточи по-специално върху дигиталната валута.
Тъй като Русия и Иран, които са обект на западни санкции, сега са част от БРИКС, акцентът върху платежните системи едва ли е неочакван.
От известно време насам се говори за обща дигитална валута сред държавите от БРИКС. На последната среща на върха през август идеята за обща валута беше омаловажена, като акцентът беше поставен върху използването на местни валути за търговски транзакции вместо долара.
Идеята за обща дигитална валута?
Представителят на Иран в БРИКС изрази надежда за напредък в икономическите и финансовите стълбове, включително банковото дело, платежните системи и общата валута. Русия, в качеството си на настоящ председател на БРИКС, по-рано имаше резерви относно общата валута, но се стреми да засили използването на националните валути при трансгранични транзакции.
Дискусиите относно платежните инструменти включваха проучване от страна на Русия и Иран на възможността за разплащания с токени, обезпечени със злато, докато Китай подчерта значението на Новата банка за развитие (NDB) и Споразумението за условни резерви (CRA) за осигуряване на ликвидност.
Китай подчерта необходимостта от разширяване на разплащанията в местни валути и от засилване на връзките между платежните системи, като изтъкна по-специално сътрудничеството с ОАЕ и участието в трансграничния CBDC проект mBridge.
Китай също така се застъпи за сътрудничество в областта на изкуствения интелект (AI) и предложи създаването на център за развитие на AI в рамките на БРИКС. Индия предложи създаването на платформа за дигитални обществени блага. При над 200 планирани срещи разширяването на дневния ред остава несигурно, като Бразилия предложи целенасочени обсъждания.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.