В началото на търговията в понеделник щатският долар отбеляза спад спрямо китайския юан, което е забележителна промяна на валутния пазар.
Юанът поскъпна с 0.3% спрямо долара, допринасяйки за по-силното представяне на азиатските валути като цяло.
Доверието на инвеститорите в китайския юан остава стабилно, особено след като индексът DXY, който измерва силата на долара спрямо кошница от валути, достигна връх от 104 пункта. Въпреки известна стабилност индексът DXY отбеляза лек спад, което доведе до поевтиняване на долара спрямо азиатските валути.
Дори индийската рупия, след като в петък достигна рекордно ниско ниво спрямо щатския долар, показа признаци на възстановяване, отваряйки в понеделник на 83.46.
По подобен начин японският юан също прояви устойчивост спрямо щатския долар, достигайки 151.31. Въпреки че печалбите на йената бяха скромни, положителните настроения на азиатските пазари допринесоха за нейното укрепване.
Анализаторите обаче очакват потенциални колебания в стойността на йената спрямо щатския долар при стабилизиране на пазарните условия. Продължават опасенията за отслабване на японската йена на световните валутни пазари през 2024 г.
По време на търговията в понеделник китайският юан се представи по-добре от щатския долар, което предизвика промяна в пазарните предпочитания към азиатските валути.
Траекторията на растеж на юана е подкрепена от мерките за облекчаване на паричната политика, прилагани от китайските власти. Същевременно поевтиняването на щатския долар съвпада с по-широката тенденция държавите да се стремят да намалят зависимостта си от долара.
Зашеметяващият дълг на САЩ от $34.5 трилиона поражда опасения за потенциалното му въздействие върху други икономики и растежа на БВП.
Това развитие подчертава изместването на фокуса на различните държави към местните валути. Неуспехът при решаването на проблема с дълга може да доведе до по-нататъшно отслабване на щатския долар, което потенциално може да предизвика низходяща спирала, която да засегне и валути като китайския юан.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.