Неотдавнашен доклад на консултантската фирма Klaros Group породи опасения относно финансовата стабилност на значителен брой американски банки.
В доклада се посочва, че 282 банки, чиито активи общо възлизат на $900 милиарда, са изправени пред критична ситуация, характеризираща се с рисково съчетание от фактори.
Установено е, че тези банки имат значителна експозиция към търговски недвижими имоти заедно със значителни нереализирани загуби в балансите си. Klaros Group обаче предпочете да не разкрива имената на тези банки, опасявайки се от потенциална паника сред вложителите.
Методологията на доклада включва анализ на регулаторните документи, по-специално на „докладите за повикване“, за приблизително 4,000 банки. Те се насочиха към банките, чиито заеми за търговски недвижими имоти надхвърлят 300% от капитала им, и допълнително идентифицираха тези с нереализирани загуби по облигации и заеми, в резултат на което капиталовите им нива са под 4%.
Брайън Греъм, съосновател на Klaros Group, подчертава мащаба на предизвикателството, пред което са изправени регулаторните органи, като отбелязва, че самият брой на проблемните банки усложнява усилията за надзор и намеса.
Сред засегнатите банки 16 притежават активи на стойност от $10 милиарда до $100 милиарда, докато повечето са с активи под $10 милиарда. Въпреки че конкретните институции остават неразкрити, New York Community Bank (NYCB) се откроява като забележително споменаване поради неотдавнашните разкрития за влошеното ѝ финансово състояние, включително значителни загуби и значителен отлив на депозити.
Като цяло докладът подчертава несигурната ситуация, в която се намират множество американски банки, като насочва вниманието към необходимостта от бдителен надзор и потенциални интервенции за намаляване на системните рискове.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.